Перейти к содержимому


Фотография

Виявлено надмасивну чорну діру, що пожирає зірку "неподалік" від нас

Написано andrw , 03 May 2023 · 31 просмотров

космос астрономія наука
Виявлено надмасивну чорну діру, що пожирає зірку "неподалік" від нас Виявлено надмасивну чорну діру, що пожирає зірку в галактиці, розташованій усього за 137 мільйонів світлових років від Землі, - найближче зі спостережуваних досі явищ такого роду, розповідається тут: https://cikave-info..../blog-post.html. Спалах світла, випущений під час втягування зірки-невдахи в чорну діру, було вперше зафіксовано космічним телескопом NEOWISE 2014 року.

Незвично те, що явище було зафіксоване в інфрачервоній частині спектра й від запорошеної пилом і молодої зореутворювальної галактики. Дослідники вважають, що ці два факти пов'язані - пил поглинає рентгенівське й видиме світло від залишків зірки та перевипромінює його в інфрачервоному діапазоні. Це відкриття, за словами вчених, може вказати астрономам на спосіб виявлення подібних подій в активних галактиках у майбутньому.

Чорні діри - це області, де тканина простору-часу настільки деформована великою концентрацією маси, що за певною межею ніщо - навіть світло - не може уникнути їхньої гравітації.

Є чорні діри, маса яких у 5-10 разів перевищує масу нашого Сонця, оскільки вона обмежена розмірами зірки, що колапсувала й утворила її.

Однак астрономи також виявили, що більшість галактик містять у своїх центрах надмасивні чорні діри. Ці приголомшливі скупчення матерії можуть містити масу, що в мільйони й навіть мільярди разів перевищує масу Сонця.

Якщо якійсь зірці не пощастить, і вона опиниться занадто близько до надмасивної чорної діри своєї галактики, її може бути розірвано гравітаційними силами в результаті того, що астрофізики називають "подією приливного руйнування".

Коли матерія розірваної зірки втягується в діру, відбувається яскравий спалах електромагнітного випромінювання.

На сьогодні астрономи виявили світло від близько 100 таких приливних руйнувань у далеких галактиках.

Більшість цих спалахів, зафіксованих наземними та космічними телескопами, спостерігалася в рентгенівському та видимому діапазоні спектра.

Однак у своєму новому дослідженні астрофізик Крістос Панагіоту з Массачусетського технологічного інституту та його колеги вперше в історії виявили подію приливного руйнування в інфрачервоному діапазоні.

Випадкове відкриття було зроблено під час сканування загальних, відносно короткотривалих астрономічних подій у спостереженнях NEOWISE.

Спалах від руйнування зірки, що отримав назву "WTP14adbjsh", досяг космічного телескопа наприкінці 2014 року.

Доктор Панагіоту розповів, що спочатку дослідники бачили, що там нічого немає. Потім раптово, наприкінці 2014 року, джерело стало яскравішим. До 2015 року випромінювання "досягло високої світності, а потім почало повертатися до колишнього затишшя".

Дослідники вважають, що ще не виявлених за допомогою інфрачервоних спостережень цих подій може бути чимало.

  • 0


Май 2023

В П В С Ч П С
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28 29 3031